^Wróć na góre
Get Adobe Flash player

Poradnia Psychologiczno Pedgagogiczna w Chorzowie

Specjaliści z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Chorzowie w okresie kwarantanny przygotowali wiele ciekawych i wartościowych inspiracji dotyczących dbania o zdrowie psychiczne w okresie kwarantanny.Mogą one stanowić pomoc w pedagogizacji rodziców, uczniów, nauczycieli.

O MALUCHACH I PRZEDSZKOLAKACH

Pierwsze lata dziecka są fundamentem jego rozwoju na całe życie Psycholożka Hanna Sira przygotowała kompendium wiedzy z zakresu psychologii rozwojowej dzieci do siódmego roku. Przygotowany przez nią poradnik jest źródłem rzetelnej wiedzy i może być wsparciem dla rodziców i wychowawców w diagnozie i obserwacji dzieci.

http://ppp.chorzow.pl/stronawww/wp-content/uploads/2020/03/H-Sira-Dlaczego-powinni%C5%9Bmy-obserwowac-swoje-dziecko.-Zagadnienie-norm-rozwojowych-rodzice-nauczyciele.pdf

Niektóre zachowania dzieci mogą budzić niepokój rodziców i wychowawców. Hanna Sira w przystępny sposób omawia zagadnienie zaburzeń emocjonalno - społecznych u dzieci, które warto skonsultować ze specjalistą.

http://ppp.chorzow.pl/stronawww/wp-content/uploads/2020/03/H-Sira-Gdy-rodzic-nie-rozumie.-Zaburzenia-emocjonalno-spo%C5%82eczne-u-dzieci-rodzice-nauczyciele.pdf

We wczesnych latach życia rozwój fizyczny dziecka silnie koreluje z jego dobrostanem psychicznym. Aleksandra Kościukiewicz przygotowała zestaw ćwiczeń wspomagających integrację sensoryczną. Pomysły na ćwiczenia są tak dobrane, aby każdy rodzic mógł je wykonać w domu za pomocą dostępnych przedmiotów codziennego użytku

http://ppp.chorzow.pl/stronawww/wp-content/uploads/2020/04/%C4%86wiczenia-wspomagaj%C4%85ce-integracj%C4%99-sensoryczn%C4%85-w-warunkach-domowych-2.pdf 

RELACJE RODZINNE

Budowanie relacji rodzinnych w okresie kwarantanny może stanowić bardzo duże wyzwanie. Bliskość nie zawsze przynosi ukojenie i radość. Często potykamy się o brak zrozumienia wzajemnych potrzeb i trudne do wytrzymania emocje. Jak budować relacje rodzinne w oparciu o wzajemny szacunek?, Jak tworzyć poczucie bezpieczeństwa i przynależności, które będą stanowiły fundament rozwoju naszych dzieci?. Poniżej polecamy kilka wartościowych pozycji, które mogą stanowić duże wsparcie dla rodziców.
Warto sięgnąć po niezwykle inspirujące książki Jespera Juula, które aktualnie dostępne są bezpłatnie w aplikacji Empik Go.
https://www.empik.com/szukaj/produkt?q=juul+jesper&qtype=basicForm

Zachęcamy również do przejrzenia kanału Pozytywna Dyscyplina, w którym możemy zapoznać się z różnorakimi metodami budowania relacji z dziećmi.
https://www.youtube.com/channel/UCvx8jaOPJqhR7dJPwAGBjkg

Edukacja w domu może także umacniać relacje rodzinne. Przekonują o tym rodzice, którzy wybrali taki model uczenia swoich pociech. Być może ich doświadczenia będą dla niektórych impulsem do urozmaicenia edukacji w domu. Poniżej link do podcastów Więcej niż edukacja.
https://wiecejnizedukacja.pl/category/podcast/page/2/

Copyright © 2013. Przedszkole nr. 27 w Chorzowie Rights Reserved.